Nordland Bonde- og Småbrukarlag viser til forslag om omregulering av et 1147 da stort areal på Hergot fra LNFR-formål til næringsareal, et areal som er egnet for beite og gir mulighet for nydyrking av jord. Fylkesstyret vil med dette uttrykke tydelig motstand mot forslaget.
Arealet det gjelder er av stor betydning for landbruket, nå og i framtida, både til drift og utmarksbeite. For de som driver aktivt landbruk er tilgang på sammenhengende og egnede arealer helt avgjørende for å kunne opprettholde produksjon og dyrevelferd. Omregulering av dette området vil svekke grunnlaget for lokal matproduksjon for all framtid.
I en tid hvor bærekraft, matberedskap og framtidsrettede løsninger står sentralt, er det viktig å ta vare på eksisterende landbruksarealer. Omdisponering av LNFR-områder til næringsformål er etter vårt syn kortsiktig, og i strid med nasjonale mål om å styrke selvforsyning og bevare naturressurser.
Nordland Bonde- og Småbrukarlag ber derfor om at arealet fortsatt reguleres til LNFR-formål, og at hensynet til landbruk, utmarksbeite og langsiktig ressursforvaltning tillegges avgjørende vekt i hele arealplanen.